Функції вчителя

ФУНКЦІЇ ВЧИТЕЛЯ

В освітньому процесі на вчителя покладаються різноманітні функції:

·        Організаційна функція включає кілька аспектів: мобілізуючий початок уроку, організація і спрямування навчально-виховного процесу, планування і прогнозування результатів. Досвідчений педагог уміло організовує учнів на „пошук істини”, прискорює процес пізнання, спонукає школярів до отримання навчальної інформації: задіює в управлінні колективом (учні навчають один одного), узгоджує зміст навчання з інтересами дітей (учні самі прагнуть дізнатися про щось нове, цікаве), поєднує складність навчання з можливостями школярів, створює „ситуацію успіху” (учні хочуть підкріпити успіх, підтвердити свої знання).

·        Інформаційна функція полягає в умінні педагога передати знання учням відповідно до вікових особливостей. Мова точна, образна, емоційна, матеріал логічно побудований.

·        Розвивальна функція вчителя направлена на розвиток у вихованців творчих здібностей, мислительної діяльності, здатності не тільки запам’ятовувати, а й узагальнювати, порівнювати, робити висновки тощо.

·        Комунікативна функція педагога передбачає розширення пізнавальних комунікацій до особистісно-розвивального спілкування.

·        Дослідницька функція. В.Сухомлинський підкреслював, що „не можна передати досвід, можна передати ідею”. „Я” вчителя визначається творчим началом, оригінальністю, винахідливістю. Чим різноманітніший творчий підхід, тим більше учні зацікавлені в процесі навчання.