Конспекти уроків 9 клас

Тема "Розчини" Скачати/uploads/editor/11398/599127/sitepage_166/files/dodatok_1__cikl_urokiv_z_temi_rozchini.doc

Конспект уроку:

«Окисно-відновні реакції. Поняття про

метод електронного балансу»

Тема уроку: Окисно-відновні реакції. Поняття про метод електронного балансу.

Цілі уроку: Розширити знання про класифікацію хімічних реакцій. Сформувати поняття про окисно-відновні реакції, процеси окиснення і відновлення; про окисник і відновник. Розкрити суть методу електронного балансу для розстановки коефіцієнтів у рівняннях хімічних реакцій, що відбуваються зі зміною ступенів окиснення, шляхом хімічного експерименту здійснювати дослідження, розвивати логічне мислення, розкривати причинно-наслідкові зв’язки; формувати практичні вміння і навички під час виконання хімічного експерименту; виховувати любов до хімії, формувати культуру розумової праці.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок та творчого застосування їх на практиці.

Форма роботи: фронтальна бесіда, розповідь, дослідження учнів шляхом хімічного експерименту, робота в парах.

Обладнання та реактиви: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделеєва; таблиця розчинності; лабораторні штативи; Штативи з пробірками; спиртівки; сірники; мідні дротини CuO, Zn, HCl, S.

Хід уроку

Девіз:

«Людина знає те, що вміє

використовувати на практиці»

                    I.            Організаційний етап.

                 II.            Актуалізація опорних знань.

Фронтальна бесіда про класифікацію хімічних реакцій.

Встановити типи хімічних реакцій, дати визначення

А)  2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2

      CaCO3 = CaO + CO2

      2H2O = 2H2 + O2

Б)  Cu + O2 = CuO

      CaO + H2O = Ca (OH)2

В)  Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2

      Fe + Cu(NO3)2 = Fe(NO3)2 + Cu

      CuO + H2 = Cu +H2O

Г) MgO + H2SO4 = MgSO4 + H2O

     NaOH + HCl = NaCl + H2O

     AgNO3 + NaCl = NaNO3 + AgCl↓

Д) Екзо-  і ендотермічні реакції

     CH4 + O2 = CO2 + 2H2O  -∆H

    Cu + O2 = CuO  +∆H

Е) Оборотні і необоротні реакції

     NaOH + HCl = NaCl + H2O

     CO2 + H2O ↔ H2CO3

               III.            Повідомлення теми і мети уроку

Пригадуємо будову атома, явище електронегативності та ступені окиснення.

Визначити ступінь окиснення елементів у сполуках, формули яких: Mg; O2; NaCl; HNO3.

1.     Поняття про окисно-відновні реакції

(Хімічний експеримент)

А) Спалювання мідної дротинки у полум’ї спиртівки:

2Cu0 + O20 = 2Cu+2O-2

Б) Відновлення CuO  воднем

- добування водню

Zn0 + 2H+1Cl-1  = Zn+2Cl2 -1 + H20

- взаємодія СuO з Н2

Cu+2O-2 + H20 = H2+1O-2 + Cu0

Висновок: всі ці реакції відбуваються зі зміною ступенів окиснення.

Записуємо рівняння реакції нейтралізації, визначаємо ступені окиснення.

2K+1O-2 H+1 + H2+1S+6O4-2 = K2+1S+6O4-2 + 2H2+1O-2

Висновок: Ступені окиснення не змінюються.

За зміною ступенів окиснення реакції поділяють на два типи. До першого належать реакції, що відбуваються без зміни ступенів окиснення, до другого-ті, що перебігають зі зміною ступенів окиснення.

 Реакції, в результаті яких змінюються ступені окиснення елементів називають окисно-відновними.

-         Чому в окисно – відновних реакціях змінюються ступені окиснення???

Cu+2O-2 + H20 = H2+1O-2 + Cu0

Cu+2 + 2e → Cu0

H20 - 2e → 2H+

Зміна ступенів окиснення відбувається тому, що валентні електрони атомів з меншою електронегативністю переходять до елементів з більшою електронегативністю. 

2.     Поняття про окисник, відновник, окиснення і відновлення.

В окисно-відновних реакціях є процеси окиснення і відновлення, які пов’язані між собою. Та окисник та відновник.

Відновник – атом, молекула, йон що віддають електрони, а процес віддачі називається – окиснення.

Окисник – приєднує електрони, а процес – відновлення.

Записуємо рівняння реакції взаємодії   Fe та S

Fe0 + S0 = Fe+2S-2

Fe0 - 2e → Fe+2     відновник;            окиснення

S0 + 2e → S-2        окисник;                відновлення

Отже, окисник це не тільки взаємодія речовин з киснем, а процес окисно-відновний, в якому є приєднання електронів.

3.     Поняття про метод електронного балансу

              Zn0 + 2H+1Cl  = Zn+2Cl2  + H20

Zn0 - 2e → Zn+2     2       1    відновник;            окиснення

2H+ + 2e → H20     2       1    окисник;               відновлення

             4Fe0 + 6H2O + 3O20  = 4 Fe+3(O-2H)

Fe0 - 3e → Fe+3     3       4    відновник;            окиснення

             O20 + 4e → 2O-2    4       3    окисник;               відновлення

              Cu0 + 4HN+5O3  = Cu+2(NO3)2  + 2N+4O2 + 2H2O

Cu0 - 2e → Cu+2     2       1    відновник;            окиснення

 N+5 + 1e → N+4     1       2    окисник;               відновлення

А як ви думаєте діти чому треба мати знання про окисно-відновні реакції???

А де їх застосовують?

(Для добування металів із сполук, які є в природі  Fe2O3 ,Fe3O4, NaCl, Al2O3, ZnS, CuS)

Окисно-відновна реакція відбувається на фотоплівці

2AgBr →2Ag + Br2

Окисно-відновна реакція відбувається у клітинах живих організмів

             2Н2О2→2Н2О

O-1 +1e → O-2      2       1    окисник;     відновлення      

2O-1 -2e  → O20    1       2    відновник;    окиснення

              IV.            Закріплення вивченого матеріалу

1.Визначити ступені окиснення, скласти схему електронного балансу та розставити коефіцієнти в реакціях.

2Mg + O2 = 2MgO

2H2S +3O2= 2H2O +2SO2

Fe2O3 + 3H2= 2Fe + 3H2O

2. Вкажіть кількість відданих або приєднаних електронів у схемах

Н20          →2Н+

Cu2+        →Cu0

Mn+7       →Mn+4

N3-          →N5+

                 V.            Домашнє завдання

 

Опрацювати матеріал з підручника